Wyprawy KTR Sigma bliżej domu
Klubowe otwarcie sezonu rowerowego w Zajączkowie 4 - 6 kwietnia 2014 r.
Na tegoroczne otwarcie sezonu rowerowego Sigmowcy wybrali Agroturystyczny Pensjonat Rekreacyjno - Wypoczynkowyw Zajączkowie, usytuowany w sąsiedztwie pałacu. Wieś położona wśród lasów i malowniczej okolicy, nad jeziorem Zajączkowskim, gdzie na półwyspie znajduje się późnobarokowy pałac z końca XVIII w. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80-tych XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu, obecnie w posiadaniu Starostwa Powiatowego w Szamotułach. Słoneczna pogoda sprawiła, że w piątek z Poznania na miejsce spotkania wszyscy uczestnicy przyjechali rowerami, choć w różnych grupach i o różnym czasie. Trasa licząca ok. 50 km prowadziła bocznymi drogami, co pozwoliło uczestnikom delektować się jazdą pośród pól i łąk, obserwować budzącą się do życia przyrodę. Nic bardziej nie integruje i nie odpręża jak wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek, które było atrakcją piątkowego wieczoru.
W sobotę wyjazd na zaplanowane nam przez organizatorkę spotkania - Ewę, trasy: Ostroróg - Nojewo - Chrzypsko Małe - Chrzypsko Wielkie - Łężeczki - Psarskie (ok.50 km) oraz krótszą - z pominięciem Ostrorogu.
W Ostrorogu zwiedziliśmy zabytkowy kościół w stylu barokowym p.w. NMP Wniebowziętej. W kościele znajduje się 5 ołtarzy rokokowych z XVII w, drewniany strop zdobi ciekawa i cenna polichromia z 1776 r. przedstawiająca sceny z Księgi Rodzaju, w ołtarzu głównym obraz św. Jakuba z połowy XVII w. Najstarszym zabytkiem w Ostrorogu jest nasyp zamkowy położony na półwyspie Jeziora Wielkiego. Jest to pozostałość po średniowiecznym grodzie obronnym. Na miejscu tego grodu w XV wieku wybudowano zamek. W tym zamku prawdopodobnie urodził się Jan Ostroróg. Zamek rozebrano w XVIII w. Dalej trasa prowadziła do Nojewa gdzie znajdują się trzy wiadukty ceglane, zbudowane zostały wraz z linią kolejową i oddane do użytku w 1908 roku. W Chrzypsku Małym zatrzymaliśmy się przy urokliwym i ciekawym moście kolejowym, stalowo - murowanej konstrukcji, na nieczynnej linii kolejowej Szamotuły - Międzychód. W Łężeczkach po kilkusetmetrowym podjeździe na punkt widokowy - zasłużona przerwa na posiłek. Roztacza się stąd rozległy widok na okolicę, między innymi na jezioro Chrzypskie i otaczające je wzgórza. Uwagę zwraca niecodzienny obelisk w postaci kamiennego grzyba, odsłonięto go minutę po północy 2001 r., jest pierwszym pomnikiem odsłoniętym w trzecim tysiącleciu. Ostatnim punktem na sobotniej trasie był późnogotycki kościół w Psarskiem zbudowany w 1462 r. Wewnątrz podziwiać można gotyckie sklepienie gwiaździste i wyposażenie późnobarokowe z około 1784 r.
Wieczorem w sali kominkowej odbyła się kolacja przygotowana własnoręcznie przez Ewę i jej zespół (Danusia, Zbyszek i Piotr). Kurczak zapiekanyz ryżem i warzywami, wszystkim smakował wyśmienicie, do tego deser i herbata. Każdy uczestnik otrzymał gadżet oraz wklejkę samoprzylepną, która była żródłem pytania konkursowego, jak się okazało dość trudnego, bo tylko Adam udzielił prawidłowej odpowiedzi. Zwycięzcy konkursu otrzymali upominki. W poczet członków Klubu uroczyście przyjęliśmy kol. Zosię. Organizatorom należą się słowa uznania i podziękowania za świetne przygotowanie i przeprowadzenie tego spotkania. Zapraszamy do galerii.