Wyprawy KTR Sigma bliżej domu

Zakończenie sztafety śladami Kazimierza Nowaka w Afryce. Poznań - Boruszyn 11.01.2012

W środę 11 stycznia, pociągiem z Paryża przyjechali uczestnicy ostatniego etapu wyprawy po Afryce śladami Kazimierza Nowaka, Marsylia - Paryż. Na Dworcu Głównym powitały ich władze miasta Poznania oraz uczniowie Gimnazjum nr 5, którego patronem jest Kazimierz Nowak, a także podróżnicy którzy wcześniej powrócili z Afryki. Następnie uczestnicy sztafety na rowerach pojechali na Cmentarz Górczyński by złożyć kwiaty i zapalić znicze pod symbolicznym miejscem pamięci, a na ulicy Lodowej można było obejrzeć mieszkanie w którym mieszkał Kazimierz Nowak po powrocie z Afryki.

Ostatnim symbolicznym etapem sztafety był przejazd z Poznania do Boruszyna, przez Strzeszynek, Kiekrz, Rokietnicę, Szamotuły, Obrzycko i Tarnówko. To z Boruszyna w roku 1931 Kazimierz Nowak wyruszył na 5-letnią samotną wyprawę po Afryce, i jako pierwszy człowiek na świecie pokonał ok. 40 tys. km, głównie rowerem. W gościnnym Boruszynie w świetlicy zebrali się mieszkańcy wsi, gdzie odbyła się kilkugodzinna prelekcja z pokazami slajdów i filmów ze wszystkich etapów sztafety.

Bilans trwającej 800 dni sztafety, zakończonej w dniu 115 rocznicy urodzin podróżnika jest imponujący, 22 kraje, ponad 33 tys. km i 117 podróżników z Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i innych miast. Wśród nich, w jednym z ostatnich etapów na terenie Tunezji, brał udział chyba najżwawszy z Żwawych Dziadków ze Śremu, Sławek Kuczyński. Kazimierz Nowak zmarł w rok po powrocie w wieku 40 lat wycieńczony trudami podróży, 13 października 1937 roku. Media w Polsce zainteresowały się dokonaniami podróżnika, dopiero po odsłonięciu tablicy pamiątkowej na Dworcu Głównym w Poznaniu przez Ryszarda Kapuścińskiego w roku 2006. Zapraszamy do galerii.

©RR