Wyprawy KTR Sigma trochę dalej od domu

Ogólnopolski Zlot "Rowerem przez Sierakowski Park Krajobrazowy" 13-16.06.2013.

Zlot rozpoczął drugą edycję rajdów po Wielkopolskich Parkach Krajobrazowych. Komandor i organizator Zlotu, Rusiu Rurka, przez wiele miesięcy poprzedzających nasze spotkanie jeżdził po szlakach, spotykał się z gospodarzami terenu, przez które wiodły trasy, w tym z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania PUSZCZA NOTECKA, oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej, poszukiwał sponsorów i uzgadniał wiele istotnych szczegółów. Jego trud został ukoronowany bardzo udanym spotkaniem 144 turystów-cyklistów z calej Polski.

W czwartek 13.06, Jola z Terenią przyjmowały kolejnych zlotowiczów, wydając stosowne świadczenia i wskazując miejsce zakwaterowania.Tego samego dnia w godzinach wieczornych wszyscy uczestnicy Zlotu udali się rowerami do miejscowego pobernandyńskiego kościoła-zwanego Perłą Sierakowa, gdzie przewodnik przybliżył nam historię kościoła z historią miasta w tle. Po powrocie na bazę czekały na nas drożdżówki, kawa, herbata. Komandor przedstawił szczegółowy plan Zlotu. Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania PUSZCZA NOTECKA wręczyli każdemu uczestnikowi spotkania przewodnik turystyczny "Notecki Szlak Turystyczny" oraz odblaskową kamizelkę ze swoim logo.

W piątek 14.06, podzieleni na 15-osobowe grupy oznaczone odpowiednim kolorem wstążki, z przewodnikami na czele, pojechaliśmy na Rynek w Sierakowie, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy turystycznej z zaznaczonym Noteckim Szlakiem Turystycznym. Uroczystość uświetniły występy zespołu tanecznego "Wisienki"a na zakończenie-poczęstunek i wyjazd na trasę. Przepedałowaliśmy trasę z Sierakowa przez Piaski, Traktem Drezdeneckim do Francuskich Gór, Pławisko, Błota, Jezioro Barlin do leśniczówki Mokrzec, gdzie zwiedziliśmy miejscową izbę pamięci. Dalej trasa wiodła do Międzychodu. Tu na Rynku czekała na wszystkich grochówka. Posileni, podzieleni na dwie grupy, zwiedziliśmy z przewodnikami naprzemiennie Muzeum Regionalne i Stare Miasto, zwracając szczególną uwagę na Laufpompę i piękny park. Droga powrotna z Miedzychodu wiodła przez Bielsko, Zatom Stary, Zatom Nowy, Chorzępowo, Marianowo do Sierakowa. Wieczorem, przy ognisku z kiełbaskami, odbyły się konkursy sprawnościowe oraz strzelanie z wiatrówki. Strzelanie tradycyjnie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i dopiero zmierzch zmusił prowadzących do zakończena rywalizacji. Póżnym wieczorem spotkania towarzyskie w domkach, ale niezbyt długie, bo następego dnia czeka nas kolejna trasa.

W sobotę 15.06, zaopatrzeni w drożdżówkę, grupami (według kolorów), udaliśmy się do Zamku w Sierakowie. Po komnatach Zamku-Muzeum rodziny Opalińskich oprowadzał przewodnik, serwując nam dużą dawkę wiedzy historycznej przeplataną dowcipami i anegdotami. Drugą atrakcją Sierakowa okazała się Stadnina Ogierów umiejscowiona w jednych z najstarszych tego typu zabudowaniach na ziemiach polskich. Po stadninie oprowadzała nas młoda przewodniczka, która zaskakiwała fachową wiedzą a czasem też umiejetnością wybrnięcia z kłopotliwych pytań, których nie szczędzili jej szczególnie panowie. Kolejną miejscowością na sobotniej trasie był Chalin z XIX wiecznym dworkiem,obecnie siedzibą Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Tam wysłuchaliśmy prelekcji o tematyce przyrodniczej i zwiedziliśmy ekspozycje.

Dalsza trasa wiodła przez Popowo z głazem, na którym jest tablica upamiętniająca Konfederatów Barskich, Skansen Olenderski "Olandia" w Prusimiu, punkt widokowy Sośnia-Upartowo, tzw."Góra Głazów", kolejny punkt widokowy w Łężeczkach z pomnikiem grzyba (pierwszym pomnikiem odsłoniętym w trzecim tysiącleciu) do Chrzypska Wielkiego, gdzie miał miejsce festyn. Czekał tam na nas poczęstunek, występy zespołów dziecięcych, miła piknikowa atmosfera. Przewodnicy grup rowerowych otrzymali pamiątkowe medale. Z Chrzypska Wielkiego, najkrótszą trasą udaliśmy się do bazy w Sierakowie.Tam, po krótkim odpoczynku, kol. Ewa przeprowadziła konkurs krajoznawczy. Potem czekało na nas ognisko, przy którym komandor Rysiu Rurka dokonał podsumowania Zlotu. Wręczył puchary, medale, nagrody, podziękował za miłą atmosferę i współpracę.

Zlot był bardzo udany. Duża w tym zasługa komandora, prezesa KTR SIGMA, Rysia Rurki, który nie szczędził zaangażowania i sił, aby wszystko było "na medal". Zapraszamy do galerii.

©G.B.